O NAS
Stowarzyszenie zwykłe Grupa Ratownicza HKR Pszczyna to społeczna organizacja utworzona w wyniku przekształcenia Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Od połowy 2017 roku główną motywacją grupy była chęć szkolenia dzieci i młodzieży w zakresie pierwszej pomocy oraz propagowanie ratownictwa obywatelskiego i zdrowego trybu życia. Przez ten czas członkowie jednostki zdobyli wiele kwalifikacji takich jak studia z ratownictwa medycznego, studia pielęgniarskie, Kurs Podstawowej Pierwszej Pomocy, Kurs Ratownictwa Wodnego, czy Kursy Motorowodne. Dzięki regularnym spotkaniom i częstym ćwiczeniom wielu wolontariuszy podjęło decyzję o przebranżowieniu, kontynuowaniu nauki w zakresie ratownictwa na studiach medycznych lub w szkołach średnich o profilu ratowniczym/pożarniczym. Ten szczególny rodzaj służby na jaki zdecydowali się założyciele, a później członkowie, wymaga wielkiej odpowiedzialności, dyscypliny oraz wynikającej z empatii chęci niesienia pomocy wszystkim i zawsze. Głównymi założeniami grupy stało się organizowanie akcji prozdrowotnych, szkoleń, pokazów, zabezpieczeń medycznych, transportów sanitarnych i medycznych oraz udzielanie pomocy medycznej i pierwszej pomocy zgodnie z posiadanymi uprawnieniami.
Podczas pandemii SARS-CoV2 członkowie grupy podjęli się jeszcze bardziej wymagającej służby, jaką były 24 godzinne dyżury, trwające od 12 marca do 30 czerwca 2020 r. W ramach tej działalności dokładano szczególnych starań, aby w jak największym stopniu, zgodnie z posiadanymi umiejętnościami, uprawnieniami oraz sprzętem pomagać społeczeństwu lokalnemu. Tym sposobem przeprowadziliśmy 360 wizyt kontrolnych u osób starszych, których bliscy zgłosili taką potrzebę, dostarczając im leki, ciepłe posiłki oraz sprawdzając podstawowe funkcje życiowe. Niejednokrotnie podczas wizyt realizowaliśmy dodatkowe zadania takie jak przyniesienie węgla na opał, zakupów, nadanie korespondencji itp. Współpracując z Referatem Zarządzania Kryzysowego oraz Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Pszczynie realizowaliśmy przewóz osób pojazdem sanitarnym do przychodni i szpitali. Transportowaliśmy maseczki, przyłbice, płyny do dezynfekcji oraz inne środki ochrony indywidualnej do Izolatorium w Goczałkowicach Zdroju, Stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach stacja w Pszczynie, przychodni oraz indywidualnych pracowników Ochrony Zdrowia. Podczas trwania izolacji społecznej odbieraliśmy również telefony od osób prywatnych, udzielając podstawowych informacji i kierując do odpowiednich służb. Korzystając ze środków masowego przekazu udostępnialiśmy na bieżąco informacje Ministerstwa Zdrowia i Inspektora Sanitarnego. Przez ponad cztery miesiące nieprzerwanej pracy społecznej przejechaliśmy około 10000 kilometrów, a nasi ratownicy przepracowali ponad 3000 godzin, nie otrzymując żadnego wynagrodzenia materialnego. W trakcie wykonywania wyżej wymienionych zadań ratownicy udzielali również pierwszej pomocy oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy, będąc świadkami wypadków i innych zdarzeń, zgodnie z obowiązkiem obywatelskim, korzystając z własnych umiejętności oraz posiadanych uprawnień. Jednym z takich przypadków było podjęcie przez członków Grupy reanimacji osoby nieprzytomnej na DK1 w Goczałkowicach Zdroju, podczas wykonywania transportu sprzętu do Izolatorium.
W wyniku zdobytego doświadczenia i chęci podniesienia jakości funkcjonowania Grupy, założone zostało stowarzyszenie zwykłe Grupa Ratownicza HKR Pszczyna, rejestrowane w Starostwie Powiatowym w Pszczynie, uzyskując numer 32 wpisu do rejestru stowarzyszeń zwykłych. Jednostka została również wpisana przez Wojewodę Śląskiego na listę jednostek współpracujących z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Członkowie stowarzyszenia, mając na uwadze swój ustawiczny rozwój, kontynuują działalność statutową grupy oraz nieustannie zdobywają nową wiedzę i uprawnienia przez udział w kursach, studiach i przez samokształcenie.
„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście.” - sir Robert Baden-Powell, założyciel światowego skautingu.
Działając najpierw jako Klub, a teraz jako stowarzyszenie, nieustannie staramy się wcielać te słowa w życie i realizować misję, którą sami sobie zadaliśmy. Mamy nadzieję, że jak najdłużej będziemy w stanie nieść skuteczną pomoc w świecie, który coraz mniej rozumie ideę bezinteresowności i społecznej odpowiedzialności.